Wszystko, co musisz wiedzieć o leasingu samochodów używanych

16-08-2019 19:00

Leasing samochodów używanych jest tematem, którym często interesują się nasi klienci. Nic dziwnego, w końcu to jedna z najpopularniejszych form finansowania, tuż obok kredytu samochodowego, wynajmu długoterminowego i zapłaty gotówką. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy warto postawić na leasing używanego samochodu, ten wpis jest stworzony specjalnie dla Ciebie! Dowiesz się z niego, dla kogo przeznaczona jest ta opcja finansowania i dlaczego leasing aut używanych się opłaca.

Rodzaje leasingu, czyli leasing dla początkujących

Planując zakup auta na firmę, trzeba wiedzieć, że wyróżniamy dwa rodzaje leasinguoperacyjny i finansowy. Ten pierwszy umożliwia wpisanie w koszty uzyskania przychodu wpłaty początkowej oraz całej raty leasingowej, lecz równocześnie blokuje możliwość odliczenia rat amortyzacyjnych, gdyż biorąc auto w leasing operacyjny, nie stajemy się jego właścicielami.

Z kolei w leasingu finansowym podatnik wpisuje w koszty jedynie część odsetkową raty, lecz auto przypisuje się do jego majątku, co oznacza, że leasingobiorca może odliczyć raty amortyzacji i wprowadzić pojazd do środków trwałych. Ten rodzaj leasingu jest jednak znacznie rzadziej spotykany, gdyż przynosi podatnikowi mniejsze korzyści.

Dlaczego warto postawić na leasing aut używanych?

Leasing na samochody używane jest opcją przeznaczoną zarówno dla dużych i średnich firm, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Nie powinna więc dziwić popularność leasingu, która dla wielu firm jest świetną okazją do stworzenia własnej floty samochodowej. W przeciwieństwie do kredytu samochodowego, o który często nie mogą ubiegać się początkujące przedsiębiorstwa ze względu na brak możliwości wykazania rentowności firmy, leasing jest opcją o znacznie większej dostępności i mniejszej liczbie procedur.

Dopełnienie wszystkich formalności trwa zazwyczaj tylko kilka dni, a wysokość rat i harmonogram spłaty leasingu można w pełni dopasować do sytuacji finansowej firmy, podpisując umowę na dowolny okres (zwykle 2-5 lat). Otrzymanie leasingu jest łatwiejsze z tego powodu, że samochód aż do momentu ewentualnego wykupienia stanowi własność leasingodawcy, w przeciwieństwie do kredytu finansowego, który zakłada, że po spłacie zobowiązania kredytobiorca staje się jedynym właścicielem pojazdu.

Kolejną zaletą leasingu jest możliwość skorzystania z oferty bez wpłaty początkowej, co jest wykluczone w przypadku kredytu samochodowego. Leasing bez wpłaty początkowej to jeden z atutów naszej oferty leasingowej Moc Niskich Kosztów, która umożliwia rozłożenie leasingu na raty nawet na okres 60 miesięcy przy równoczesnym ograniczeniu sumy wszystkich opłat do 103,99%.

Leasing na samochody używane to dobra opcja dla przedsiębiorców, którzy planują wykupienie pojazdu w cenie niższej niż rynkowa po zakończeniu trwania umowy. Większość firm korzysta z tej okazji, co jednak nie oznacza, że po wygaśnięciu umowy leasingobiorca ma obowiązek wykupienia samochodu. Równie dobrze może on zwrócić pojazd lub zamienić auto na nowy model, co przewiduje nasza oferta Moc Niskich Rat.

Masz dodatkowe pytania dotyczące leasingu? Skontaktuj się z nami – udzielimy wyczerpujących odpowiedzi i pomożemy dobrać najkorzystniejszą ofertę dla Twojej firmy.