Skuteczne sposoby na ograniczenie kosztów utrzymania samochodu

23-11-2020 12:56


Zakup samochodu dla kierowców i ich rodzin jest ważnym wydarzeniem, które nie tylko poprawia komfort codziennego życia, ale też dostarcza wiele radości. Niestety może ona szybko zostać ograniczona, kiedy trzeba po raz kolejny sięgać do portfela, aby zaspokoić potrzeby związane z eksploatacją auta. Dowiedz się, jak może ograniczyć te wydatki, które znacznie obciążają domowy budżet.

Rozsądnie zaplanuj tankowanie

Czynnikiem, który w znaczącym stopniu wpływa na koszty eksploatacji pojazdu, jest paliwo. Bez tankowania nie możesz przejechać nawet kilku kilometrów, a im więcej jeździsz, tym wyższe są wydatki na benzynę czy olej napędowy. Na tankowaniu możesz sporo zaoszczędzić, jeśli zastosujesz się do kilku podstawowych zasad:

- zwracaj uwagę na ceny paliw, bo występują duże różnice pomiędzy poszczególnymi stacjami. Jednorazowe tankowanie pełnego baku i tak pozwoli Ci zaoszczędzić,

- korzystaj ze stacji samoobsługowych, zazwyczaj oferują niższe ceny paliw,

- nie dopuszczaj do jazdy na rezerwie. Gromadzące się w baku osady mogą wpływać na funkcjonowanie układu paliwowego i prowadzić do kosztownych w skutkach usterek.

Ubezpieczenia i przeglądy techniczne

Kupując nowy lub używany samochód, w pierwszej kolejności zawsze musisz zainwestować w polisę OC. Ubezpieczyciele proponują rozmaite wysokości składek, gdyż kierują się własną polityką firmy. Dzięki temu, jeśli wybierzesz odpowiednie towarzystwo, możesz skorzystać na tym, że jesteś doświadczonym kierowcą lub masz dzieci. Różnice w wysokości składek ubezpieczeniowych sięgają nawet kilkuset złotych. Nie zapominaj też o terminach przeglądów technicznych. Każde opóźnienie wiąże się z wysokimi karami pieniężnymi.

Pielęgnacja samochodu

Wielu początkujących kierowców nie przykłada dużej wagi do systematycznej pielęgnacji swojego samochodu. Być może nie zdają sobie sprawy, jak niektóre czynniki środowiskowe mogą wpływać na karoserię czy podwozie. Szczególnie właściciele nowych pojazdów rzadko myślą perspektywicznie, a abstrakcją są dla nich korozja czy uszkodzenia lakieru. Chcesz zaoszczędzić na późniejszych naprawach czy konserwacji? Postępuj zgodnie z powiedzeniem, że lepiej zapobiegać niż leczyć i wprowadź w życie poniższe zasady:

- systematycznie i zgodnie z zaleceniami producenta wymieniaj olej oraz filtry,

- unikaj jazdy na zużytych oponach,

- nie opróżniaj baku paliwa do zera,

- systematycznie korzystaj z myjni, szczególnie w okresie zimy, gdy na drogach rozsypuje się sól i piasek,

- systematycznie sprawdzaj stan podwozia w warsztacie,

- zastosuj profesjonalne środki do ochrony lakieru,

- tankuj tylko sprawdzone paliwo,

- kontroluj ciśnienie powietrza w oponach,

- kontroluj i uzupełniaj poziom płynów eksploatacyjnych,

- jeźdź rozsądnie, oszczędzaj zawieszenie pojazdu, unikając wyrw i dziur nierównych nawierzchni, a jeśli Twój Seat nie jest autem terenowym – również nieutwardzonych dróg.

Kiedy i gdzie do mechanika?

Nawet najlepiej utrzymany samochód nie jest całkowicie odporny na różne usterki i awarie. W ich wczesnym wykrywaniu pomagają systematyczne, coroczne przeglądy. Jeśli jednak dojdzie do awarii niespodziewanie, zapali się kontrolka na tablicy rozdzielczej – nie zwlekaj i jak najszybciej odwiedź warsztat. Charakterystyczna ikonka check engine może być sygnałem uszkodzenia czujnika, ale też poważnego problemu. Odwlekanie wizyty naraża cię na ryzyko awarii silnika i wysokich kosztów związanych z jego naprawą.

Wybierając warsztat, stawiaj na firmy, które są sprawdzone i mają renomę. Tylko wówczas zyskasz gwarancję, że diagnostyka zostanie wykonana poprawne, a naprawa – solidnie i za kilka miesięcy problem nie pojawi się ponownie. Decyduj się też na używane części i zamienniki, wybieraj tanie, ogólnodostępne myjnie bezdotykowe i kupuj części czy płyny eksploatacyjne w tanich sklepach.