Najpopularniejsze systemy bezpieczeństwa i wspomagania jazdy

22-11-2020 16:15

Coraz bardziej zaawansowane systemy wspomagania kierowcy nieubłaganie zbliżają nas do rozpowszechnienia się tak zwanych samochodów autonomicznych. Nim jednak to nastąpi, warto skupić się na systemach (i tak zwanych „asystentach”) już teraz obecnych pod maskami aut. Oto garść najpopularniejszych (ostatnimi czasy) opcji, które znaleźć można również w autach marki SEAT (między innymi w najnowszym Leonie).

Exit Assist – zawiadomienie o zbliżającym się pojeździe

Istotą działania tego systemu jest monitorowanie przestrzeni z tyłu auta, także w czasie postoju. System powiadomi (wizualnie oraz dźwiękowo) o nadjeżdżającym z tyłu pojeździe, jeśli tylko któreś z drzwi pozostaną otwarte. Czujniki montowane są najczęściej po obu stronach samochodu, co z kolei wiąże się z wysoką skuteczność w lokalizowaniu innych uczestników ruchu drogowego.

Emergency Assist – asystent bezpieczeństwa

Czujniki, które montowane są w aucie będą w stanie stwierdzić, czy kierownica obejmowana jest przez prowadzącego pojazd przynajmniej jedną ręką. W sytuacji, w której kierowca puści ją na dłużej niż 15 sekund, włączone zostaną ostrzeżenia – zarówno dźwiękowe, jak i wizualne. Gdy po upływie kolejnych sekund samochód nie zauważy reakcji, automatycznie zwolni, by w rezultacie zatrzymać pojazd, włączyć światła awaryjne oraz nawiązać połączenie alarmowe.

Travel Assist – półautomatyczna jazda

System ten integruje kilka systemów, a także funkcji związanych z bezpieczeństwem. Po ich połączeniu pojazd może nie tylko automatycznie zahamować (korzystając z aktywnego tempomatu), czy utrzymywać się na pasie ruchu (wykorzystując opcję Lane Assist), ale także podążać za innymi pojazdami w korku, monitorować całość ruchu na drodze, a także dostosowywać prędkość do panujących warunków.

eCall – system ratunkowego powiadamiania

eCall to ogólnoeuropejski system szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych, którego stosowanie od 2018 roku jest obowiązkowe (w krajach Unii Europejskiej). Funkcja ta zapewnia łączność z numerami alarmowymi, w przypadku wykrycia potencjalnie niebezpiecznych zdarzeń drogowych. System jest w stanie przekazać służbom nie tylko lokalizację, ale także szereg informacji dotyczących auta – jego pozycji, silnika, a nawet ilości pasażerów.

Prócz wskazanych wyżej wymienić można również szereg innych systemów, w mniejszym lub większym stopniu wpływających prowadzenie auta:

- asystenta wyjazdu tyłem z parkingu,

- elektroniczne światło hamowania,

- rozpoznawanie źródła światła,

- system oczyszczania oraz osuszania tarcz hamulcowych.

O przydatności każdy powinien zaś zdecydować samodzielnie, pamiętając jednak, że wszelkiego rodzaju „ulepszenia” mają jeden główny cel – poprawić szeroko komfort korzystania z pojazdu.