Launch control - co to znaczy?

28-02-2021 13:37

Co to jest „launch control”? Jeśli kierowca zna odpowiedź na to pytanie, można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że lubi on sportową jazdę. Warto jednak samemu dowiedzieć się, co to takiego. Tłumaczymy, na czym polega działanie „launch control”.

Bez tego systemu trudno sobie wyobrazić współczesny, naprawdę sportowy samochód. To właśnie dzięki „launch control” kierowcy wygrywają w dyscyplinie „dynamiczny start spod świateł”. Kierujący autami wyposażonymi w ten system są prawdziwymi mistrzami szybkiego ruszania, gdy zapali się zielone. Na czym to wszystko jednak polega?

Launch control – 3,2,1… Start!

„Launch control” miał swoje początki w wyścigach samochodowych, zwłaszcza tych na torze. Tu liczy się każdy ułamek sekundy, a opóźnienie startu może oznaczać utratę wygranej. Jak to zwykle bywa, z czasem technologia zarezerwowana dla aut wyścigowych trafiła także do aut „cywilnych”. System procedury startowej, bo i tak nazywany jest „launch control”, pojawia się w coraz większej liczbie aut trafiających na rynek. Co jednak trzeba zrobić, by auto wystartowało jak torpeda, gdy tylko kierowca tego zapragnie?„Launch control” dedykowany jest głównie pojazdom z automatyczną skrzynią biegów. Wówczas wystarczy jednocześnie nadepnąć na pedał gazu oraz pedał hamulca. Zwolnienie tego ostatniego powoduje natychmiastowe, dynamiczne ruszenie pojazdu. W tym momencie to nie kierowca, a samochodowy komputer kontroluje moment ruszania pojazdu. Komputer w taki sposób steruje obrotami silnika, by zapewnić pojazdowi jak największą dynamiką i to już od momentu, gdy licznik wskazuje jeszcze wartość 0 km/h.Moment obrotowy silnika jest tak przekazywany na koła, by wykorzystać drzemiącą w nim moc w stu procentach. Przy odpowiedniej mocy silnika ruszanie z wykorzystaniem „launch control” może jedynie równać się z wrażeniami, jakie odnoszą pasażerowie odrzutowców w momencie startu. Sama procedura jest nawet podobna, wszak pilot też rozkręca turbiny do wysokich obrotów, by w odpowiednim momencie zwolnić hamulec.

Jak użyć „launch control”?

W zależności od marki samochodu aktywacja „launch control” może wyglądać nieco inaczej. Gdy w jednym aucie wystarczy użyć pedałów w opisany powyżej sposób, to w innym najpierw trzeba będzie na skrzyni biegów wcisnąć przycisk sport. W jeszcze innych modelach konieczne będzie uprzednie wyłączenie systemu ESP. Informacje na ten temat można znaleźć w każdej instrukcji obsługi auta Seat wyposażonego w możliwość korzystania z „launch control”.

Kierowca, który planuje pierwszy raz w życiu wykorzystać ten system powinien zrobić to na pustej drodze, a już z pewnością nie w momencie, gdy przed nim na światłach stoi inny pojazd.

Szybki start – dużo frajdy

Ekspresowy start samochodu może się spodobać, bo daje dużo frajdy. Warto jednak mieć na uwadze, że zbyt częste korzystanie z tej opcji będzie miało wpływ na zużycie pewnych podzespołów samochodu. Mowa tu przede wszystkim o sprzęgle. Jest ono zwalniane w momencie, gdy silnik pracuje na bardzo wysokich obrotach. Oczywiście nad wszystkim panuje komputer, który nie dopuszcza do powstawania ekstremalnych sytuacji. Zdecydowanie większym obciążeniem dla skrzyni biegów jest symulowanie posiadania takiego systemu przez kierowców starych, na ogół stuningowanych aut. Wkręcanie auta z manualną skrzynią biegów na wysokie obroty, by później zwolnić pedał sprzęgła, to zdecydowanie coś innego i może szybko powodować awarie. Jeśli ktoś więc lubi sportowe emocje, warto polecić nowego Seata z „launch control”.