Ładowanie samochodu elektrycznego - jak przebiega, o czym pamiętać?

22-06-2021 09:53

Wystarczy elektryka podłączyć do gniazdka - tak wygląda dla przeciętnego kierowcy ładowanie samochodu z napędem elektrycznym. To prawda, lecz warto pamiętać o kilku prostych zasadach, które wpłyną na wydłużenie okresu eksploatacji samochodu, a samo jego użytkowanie będzie bardziej ekonomiczne.

Ładuj samochód w nocy


Właściciele aut elektrycznych mogą doładowywać swoje pojazdy na specjalnie do tego przeznaczonych stacjach lub w domu, a także w garażu ze zwykłego gniazdka sieci elektrycznej. I tu uwaga! Kupując elektryka, warto podpisać z dostawcą energii umowę na taryfę dwustrefową. Dzięki niej nocą będzie można doładowywać samochód, korzystając z niższej stawki (23 grosze zamiast 30 groszy za 1 kWh). To trochę tak, jakby stacje paliw sprzedawały nocą benzynę z solidnym rabatem.
Trzeba pamiętać, że ładowanie elektryka z domowego gniazda trwa dłużej niż w przypadku uzupełniania energii przy pomocy stacji ładowania o dużej mocy. Jak podają producenci niektórych aut, proces ten może trwać nawet 21 godzin. Mowa jednak o uzupełnieniu energii do 100 procent pojemności baterii. Jeśli kierowca stwierdzi, że wystarczy mu 80 procent naładowania, które i tak pozwala pokonać kilkaset kilometrów, czas ładowania spadnie do zaledwie kilku godzin. To wystarczy, by skorzystać z nocnej taryfy i rano ruszyć wystarczająco “zatankowanym” samochodem do pracy.

Mity związane z ładowaniem elektryków


W wielu publikacjach (zwłaszcza tych starszych) można spotkać się z opinią, że ładowanie na szybkich stacjach ładowania dużej mocy może mieć zgubny wpływ na czas eksploatacji samochodowych ogniw. Szybsze ładowanie miało powodować przegrzewanie się baterii i utratę ich właściwości w efekcie powstałych uszkodzeń. Z teorią tą można byłoby się w zasadzie zgodzić, gdyby nie fakt, że w nowoczesnych samochodach elektrycznych nad procesem ładowania baterii czuwa nieustannie komputer. Jego oprogramowanie steruje całym procesem ładowania, czuwając między innymi nad temperaturą samych baterii. Gdyby gwałtownie wzrosła, komputer automatycznie obniży przepływ energii lub nawet zablokuje proces ładowania.

Weź ze sobą przewód


Odszukując w aplikacji na mapie najbliższą stację ładowania, warto upewnić się, czy to pełna stacja, czy jedynie przydrożny słupek. W przypadku tego drugiego warto zabezpieczyć się wcześniej i mieć przy sobie przewód do ładowania. Warto też sprawdzić typ złącza. Na niektórych stacjach ładowania może być konieczne użycie adaptera.

Na terenie całego kraju oprócz wielu bezpłatnych punktów ładowania spotyka się coraz więcej stacji należących do komercyjnych podmiotów. Nim zaczniemy pobór energii, konieczne będzie ściągnięcie odpowiedniej aplikacji oraz założenie własnego profilu i podpięcie pod niego karty płatniczej.