Jak przygotować auto do jazdy z dzieckiem?

20-09-2020 11:41

Podróż autem z dziećmi z pewnością nie należy do najprostszych. Uwagi wymaga bowiem szereg kwestii, dotyczących nie tylko bezpieczeństwa, ale także komfortu (co szczególnie istotne w przypadku dłuższych eskapad). O czym pamiętać przed wyruszeniem w drogę, by czas spędzony w aucie upłynął w spokojnej atmosferze?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Kwestia ta odnosi się zarówno do stanu technicznego pojazdu, jak i do wszelkiego rodzaju udogodnień związanych z wyposażeniem. Kontrola stanu poszczególnych parametrów auta powinna być standardowym działaniem przed każdą podróżą, bezwzględnie należy jednak o niej pamiętać, gdy jednym z pasażerów jest dziecko. Sprawdzenia wymaga między innymi kondycja opon, w tym także elementu, który często pozostaje niezauważony, a mianowicie bieżnika. Warto też pamiętać, że gruntowanego przeglądu, który to przydatny będzie szczególnie przed długą podróżą, może dokonać wykwalifikowany serwis.

Jednym z sygnałów obecności dziecka w aucie jest fotelik. Jego odpowiednie dopasowanie pomoże nie tylko ograniczyć niepotrzebny stres w trakcie jazdy, ale przede wszystkim zapewni dziecku odpowiedni komfort podróży. W pierwszej kolejności należy upewnić się, że wybrana, dłuższy lub krótszy czas temu, opcja wciąż odpowiada wadze oraz wzrostowi małego pasażera (producenci fotelików zapewniają kilka podstawowych grup wagowych, jeszcze przed pierwszym zakupem warto więc zastanowić się na częstotliwością ewentualnych podróży oraz kwestią dostosowania wybranego rozwiązania do modelu auta). Kluczowe będzie także dopasowanie zagłówków oraz innych regulowanych elementów – linia oczu dziecka nie może znajdować się bowiem powyżej krawędzi oparcia. Takie ustawienie może stanowić poważne niebezpieczeństwo, szyj i głowa nie są bowiem odpowiednio chronione.

Ochrona w trakcie jazdy

Sprawdzone auto z odpowiednio dopasowanym fotelikiem jest gotowe do podróży. Przed wciśnięciem pedału gazu trzeba się jednak upewnić, że fotelik znajduje się w odpowiednim miejscu.

Setki najróżniejszych testów dowiodły bowiem, że najbardziej optymalnym, a jednocześnie najbezpieczniejszym, jest środkowe miejsce tylnego siedzenia (większość aut posiada już możliwość montażu fotelika tamże – dzięki systemowi ISOFIX lub 3-punktowemu pasowi bezpieczeństwa) – decyduje o tym kwestia oddalenia od ewentualnych punktów uderzenia w razie jakiejkolwiek kolizji. Przed startem kontroli wymaga również zapięcie i ułożenie pasa – przy opcji trzypunktowej część barkowa powinna przebiegać przez środek klatki piersiowej (w sposób umożliwiający oparcie na mostku), zaś część biodrowa przez dopasowane prowadnice fotelika. Gdy wykorzystywane są pasy fotelika, należy zadbać o jak najciaśniejszą uprząż, która – wbrew pozorom – w żadnym stopniu nie wpływa na komfort dziecka.

Spokojna i atrakcyjna podróż? To możliwe!

Poza kwestiami bezpieczeństwa, wyjątkowo istotne jest także „zajęcie” pociechy w trakcie jazdy. Pomoże to uniknąć dodatkowego stresu, a także pozytywnie wpłynie na komfort psychiczny – tak rodzica, jak i dziecka. Przydatne mogą okazać się zarówno ulubione zabawki, jak i audiobooki czy książki. Jeszcze przed wyjazdem warto zaplanować poszczególne aktywności – podróż może zaś stać się idealną okazją do poznawania otaczającego świata.