Drgania na kierownicy - skąd się biorą i jak temu zaradzić?

23-07-2020 15:50

Nieprzyjemne mrowienie w dłoniach podczas kierowania pojazdem? To prawdopodobnie problem z… kołami. To właśnie najczęściej za ich sprawą na kierownicy pojawiają się drgania. Jak im przeciwdziałać?

Są nieprzyjemne, a wręcz często irytujące. Na ogół występują przy określonej prędkości. Dzięki temu pojawiają się znikąd, by po chwili przeminąć. To właśnie dlatego wielu kierowców ignoruje pojawiające się incydentalnie drżenie kierownicy. Problem nie dotyczy jednak jedynie starszych aut i pojawić się może nawet w nowym egzemplarzu. Warto wtedy udać się do najbliższej autoryzowanej stacji obsługi Seat na bardzo krótką wizytę.

Odpadł odważnik, więc trzeba wyważyć koła

Odpowiedzialne za powstające na kole kierownicy drgania są na ogół koła. To z nich wibracje poprzez układ kierowniczy przenoszone są aż do wnętrza auta. Wystarczy, że podczas montażu opon na feldze jedno z kół zostało źle wyważone To jednak stosunkowo rzadki przypadek. Częściej zdarza się, że na jakiejś dziurze odpadnie od koła niewielki odważnik mocowany do felgi właśnie podczas wyważania kół. Bez niego dalsza jazda bez drgań kierownicy nie będzie raczej możliwa. Warto więc jak najprędzej udać się do ASO Seat na ponowne wyważanie kół.

Dlaczego powinniśmy jak najszybciej pozbyć się drgań na kierownicy?

Bywają denerwujące i potrafią obniżyć skupienie kierowcy, a co za tym idzie - doprowadzić do powstawania niebezpiecznych sytuacji na drodze. Gorzej, gdy okaże się, że drgania na kierownicy nie są wcale wywołane złym wyważeniem koła. Warto pamiętać, że niekiedy uszkodzeń doznają także same opony. Tu sytuacja zdaje się o wiele poważniejsza. Na oponach, zwłaszcza tych starszych lub pochodzących od mniej renomowanych producentów, pojawiają się niekiedy niebezpieczne wybrzuszenia. Tak, to właśnie one mogą w pierwszym momencie powodować drgania na kole kierownicy. Niestety, taka opona z wybrzuszeniami może w pewnym momencie eksplodować. Wówczas może dojść do tragedii. Z tego właśnie powodu nie warto bagatelizować problemu drżącej kierownicy. Tym bardziej, że winowajcą może być też niekiedy układ hamulcowy. Jego sprawność ma równie duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Winne hamulce czy może poduszki silnika?

Gdy tarcze są zużyte bądź krzywe, dochodzi niekiedy do powstawania drżeń, które przenoszone są aż na kierownicę. Ich pochodzenie na ogół jednak łatwo zidentyfikować. Drgania odczuwalne są bowiem na kierownicy, jednak jedynie podczas hamowania. Im jest ono intensywniejsze, tym drgania są większe. Jakie jeszcze mogą być przyczyny drgań na kierownicy? W autach z napędem na tylną oś mogą się one pojawiać, gdy zużyciu ulegnie łożysko wału napędowego. Niekiedy drżenie kierownicy może się pojawiać w efekcie zużycia podtrzymujących silnik poduszek. Ten problem może dotyczyć każdego rodzaju pojazdu, który ma już swoje lata. W takim przypadku drgania na ogół będą odczuwalne nie tylko na samej kierownicy. W skrajnych przypadkach cała karoseria może wpadać w nieprzyjemne wibracje. Jak widać, przyczyn powstawania drgań może być bardzo wiele. Wszystkie z nich daje się na ogół usunąć podczas krótkiej wizyty w autoryzowanej stacji obsługi Seat. Z myślą o własnym bezpieczeństwie lepiej nie zwlekać z wizytą i umówić się na nią już teraz. Można tego dokonać telefonicznie lub przez internet.