Dezynfekcja samochodu. Jak skutecznie zdezynfekować auto?

28-04-2020 15:08

Już nie tylko grzyby i bakterie czyhające w przewodach nieczyszczonej klimatyzacji zagrażają naszemu zdrowiu. W ostatnich tygodniach tematem numer jeden, który paraliżuje naszą wyobraźnię, jest koronawirus. Podczas pandemii poruszanie się własnym autem, a nie komunikacją zbiorową wydaje się najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem. Czy jednak jest tak na pewno?

Wszystko zależy od tego, czy należycie przeprowadzimy dezynfekcję wnętrza samochodu. Jest ona szczególnie ważna, jeśli z pojazdu nie korzystamy na wyłączność. Dezynfekcja samochodu powinna być w tej chwili priorytetem. Powinny o niej pamiętać osoby odpowiedzialne za flotę samochodową w firmach. O systematycznej dezynfekcji auta nie powinni zapominać także taksówkarze, a także właściciele firm oferujących auta na minuty. Nie tylko w trosce o bezpieczeństwo swoich pasażerów, ale także dbając o własne zdrowie. Zdezynfekowanie samochodu nie powinno jednak nastręczać jakichś specjalnych trudności. Usługa dezynfekcji wnętrza samochodu oferowana jest przez większość stacji obsługi Seat.

Czym dezynfekować?

Jak powinna przebiegać dezynfekcja auta, by okazała się skuteczna w walce z wirusami? Przede wszystkim powinniśmy przemyć odpowiednim płynem wszelkie powierzchnie, a zwłaszcza te najczęściej dotykane, takie jak klamki, kierownica czy drążek zmiany biegów. W tym celu użyć można płynu dezynfekującego. Powinien on mieć w składzie nie mniej jak 62 procent alkoholu etylowego. Skuteczny w dezynfekcji samochodu będzie także roztwór wody utlenionej, jak również stosowany na basenach podchloryn sodu. Czy takie przemycie powierzchni deski rozdzielczej i drzwi okaże się wystarczające? A co z siedzeniami? Warto poddać je czyszczeniu, a najlepiej praniu. W serwisie Seat specjaliści podpowiedzą, jak samemu możemy zdjąć tapicerkę foteli, by ją wyprać. Pranie powinno odbywać się w temperaturze powyżej 56 stopni Celsjusza.

Ozonowanie dla własnego zdrowia

O ile z praniem sami powinniśmy dać sobie radę, o tyle z ozonowaniem może być trudniej. Ozonowanie jest jednym z najlepszych sposobów na dezynfekcję wnętrza samochodu. Dzięki niemu oczyścimy z bakterii, grzybów oraz wirusów nie tylko widoczne miejsca w samochodzie, ale także te, do których nasz wzrok nie sięga. Na czym polega zabieg dezynfekcji auta przy pomocy ozonowania? Ozon jest gazem o trudnych do przecenienia właściwościach utleniających. Niestety nie wpuścimy go do wnętrza samochodu ot tak, z jakiejś butelki. Do tego niezbędna jest specjalistyczna aparatura, w którą wyposażone są autoryzowane stacje Seat. Generator ozonu umieszczany jest w samochodzie na parę godzin. W tym czasie emitowany jest gaz, który wypełnia wnętrze, ale także wszelkie przewody od klimatyzacji. Dzięki temu wszelkie niebezpieczne dla nas organizmy zostaną unicestwione, a my będziemy mogli czuć się w naszym aucie ponownie bezpiecznie. Warto nie zapominać także o regularnej wymianie filtrów przeciwpyłkowych, które strzegą by do wnętrza naszego samochodu dostawało się możliwie najczystsze powietrze.