Bezpieczniki samochodowe - do czego służą?

13-01-2021 11:08

Małe, kolorowe elementy układu elektrycznego – bezpieczniki. Na ogół kryją się gdzieś w trudno dostępnych zakamarkach samochodu. Gdy się przepalą, trzeba je wymienić. Na szczęście nie trzeba tego robić często.

Można je znaleźć na przykład pod deską rozdzielczą albo tuż za maskownicą osłaniającą jej bok od strony drzwi kierowcy. Bezpieczniki bywają też lokowane pod maską, a w niektórych autach i tu, i tu. Zaczynamy się nimi interesować, gdy pomimo wymiany żarówki w reflektorze, światło nadal się nie pojawia. Wówczas podejrzenie pada na przepalony bezpiecznik. Jak jednak w gromadzie kilkudziesięciu podobnych elementów znaleźć winowajcę?

Bez instrukcji ani rusz

Tu trzeba będzie się podeprzeć instrukcją obsługi samochodu. Mapę rozkładu bezpieczników wraz z ich opisem powinniśmy znaleźć dość łatwo. Każdy z nich odpowiada za inny elektryczny element wyposażenia samochodu. Gdy podejrzany bezpiecznik zostanie zlokalizowany, należy go wyciągnąć. Trudno to zrobić bez użycia narzędzi. Zdecydowanie sprawniej niż palcami zrobimy to przy pomocy cienkich szczypiec. Po wyciągnięciu bezpiecznika łatwo stwierdzimy, czy faktycznie uległ przepaleniu. Zalana w przezroczystym plastiku blaszka łącząca obie nóżki nie powinna być przerwana. Jeśli jest, można odetchnąć. To w końcu tylko bezpiecznik, a nie nic poważniejszego, co wymagałoby wizyty w autoryzowanej stacji obsługi Seat. Oczywiście wszyscy, którzy nie chcą się bawić nawet w wymianę bezpieczników, mogą udać się do serwisu Seata. Jako że to bardzo szybka i prosta czynność, na ogół nie będzie się trzeba wcześniej umawiać telefonicznie.

Bezpiecznik – genialny w swej prostocie

Zamiast denerwować się na przepalone bezpieczniki, zdecydowanie lepiej docenić ich rolę. Bezpiecznik zawsze jest najsłabszym punktem w całej instalacji elektrycznej. Gdy dochodzi do jakiegoś zwarcia, on pierwszy ulega przepaleniu, chroniąc w ten sposób całą resztę instalacji. Jej naprawa byłaby znacznie droższa i bardziej czasochłonna niż wymiana taniego bezpiecznika.

Kolory mają znaczenie

Podczas wymiany bezpieczników warto jeszcze pamiętać, że ich kolory nie służą jedynie estetyce. Każdy z nich oznacza maksymalne natężenie prądu, jakie muszą wytrzymać, nim ulegną przepaleniu. Oto mała ściąga na temat tego, jakie wartości określają poszczególne kolory:

* pomarańczowe – 5 A

* brązowe – 7,5 A

* czerwone – 10 A

* niebieskie – 15 A

* żółte – 20 A

* białe – 25 A

* zielone – 30 A

Kupując bezpieczniki, a warto mieć ich zapas, kompletnie nie należy zwracać uwagi na producentów. To tak proste urządzenia, że trudno wyprodukować produkt gorszej jakości.